Επιστημονική Δημοσίευση του ΚΕΚ ΠΠ για την Ποιότητα στο E-learning θα παρουσιαστεί σε Διεθνές Συνέδριο

Ερευνητική ομάδα του ΚΕΚ συνέταξε επιστημονική εργασία με τίτλο «Προϋποθέσεις Ποιοτικής Εξ Αποστάσεως Επαγγελματικής Κατάρτισης: Η περίπτωση του ΚΕΚ Πανεπιστημίου Πατρών».

Σκοπός της εργασίας αυτή είναι η ανίχνευση των προϋποθέσεων και των κριτηρίων για μια ποιοτική εξ αποστάσεως εκπαίδευση σύμφωνα με το μοντέλο της μεικτής μάθησης στο χώρο της επαγγελματικής κατάρτισης, με βάση την εμπειρία από την υλοποίηση σχετικών δράσεων στο ΚΕΚ του Πανεπιστημίου Πατρών.

Το Πανεπιστήμιο Πατρών  υλοποιεί τα τελευταία χρόνια σχέδιο δράσης για την ανάπτυξη του e-Learning Πανεπιστημίου Πατρών με κύριο στόχο την παροχή Έξυπνης Πιστοποιημένης Διά Βίου Μάθησης προς Όλους. Οι θεμελιώδεις άξονες του σχεδίου είναι η Αριστεία, η Εξειδικευμένη Εξατομικευμένη Διά Βίου Μάθηση και Επιμόρφωση σε θεματικές αιχμής, η Ποιότητα, η Βαθιά Μάθηση και η Καινοτομία. Η ποιότητα αντιμετωπίζεται ως μια ζωντανή, δυναμική διαδικασία η οποία εκτιμάται και διαπιστώνεται ατομικά σε κάθε εκπαιδευόμενο. Η Βαθιά Μάθηση ξεπερνά την επιφανειακή ποσοτική συσσώρευση γνώσεων και στοχεύει στην ανάπτυξη μετασχηματίζουσας γνώσης, νοήματος και μεταγνωστικών δεξιοτήτων. Το αποτέλεσμα του σχεδίου δράσης ήταν η ταχεία ανάπτυξη δεκάδων προγραμμάτων εξ αποστάσεως εκπαίδευσης υψηλής ποιότητας που έτυχαν σημαντικής απήχησης και υλοποιούνται με επιτυχία σε όλη την Ελλάδα.

Η εργασία εγκρίθηκε να παρουσιαστεί στο 9o Διεθνές Συνέδριο για την Ανοικτή & εξ Αποστάσεως Εκπαίδευση (ICODL 2017).