Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Εξ Αποστάσεως Μάθησης 2016

edlw

Η τρέχουσα εβδομάδα έχει επιλεχθεί από το Ευρωπαϊκό Δίκτυο για την Εξ Αποστάσεως Εκπαίδευση (EDEN) ως Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Εξ Αποστάσεως Μάθησης (European Distance Learning Week – EDLW) και διοργανώνεται σε συνεργασία με την Εθνική Εβδομάδα Εξ Αποστάσεως Μάθησης (NDLW) στις ΗΠΑ. Στα πλαίσια της εβδομάδας αυτής πανεπιστήμια και οργανισμοί προβάλλουν επιτεύγματα και καλές πρακτικές με την αξιοποίηση της τηλεκπαίδευσης (e-learning).

Το ΚΕΚ του Πανεπιστημίου Πατρών συμμετέχει στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Εξ Αποστάσεως Μάθησης με την επίσημη έναρξη των μαθημάτων δύο νέων προγραμμάτων e-learning του: Κατάρτιση Εκπαιδευτικών σε Θέματα Εκπαίδευσης Προσφύγων και Επαγγελματική Κατάρτιση Εκπαιδευτών Μεικτής Μάθησης και Τηλεκπαίδευσης (Train the Blended Learning Trainer). Παράλληλα έχουν αρχίσει και τα μαθήματα κατάρτισης στα Επαγγελματικά Αγγλικά και στις Ναυτιλιακές Σπουδές.

Οι αιτήσεις σε όλα τα προγράμματα είναι ανοικτές για τον επόμενο κύκλο των προγραμμάτων που θα ξεκινήσει τους προσεχείς μήνες.