Το ΚΕΚ του Πανεπιστημίου Πατρών στο Ευρωπαϊκό Workshop του CEDEFOP για την Ποιοτική Διδασκαλία στην Επαγγελματική Κάτάρτιση

cedefop-seminar-2016

Το Κέντρο Επαγγελματικής Κατάρτισης του Πανεπιστημίου Πατρών (ΚΕΚ ΠΠ) προσκλήθηκε και συμμετείχε στις εργασίες εργαστηρίου (workshop) με τίτλο “Promoting quality in learning delivery: the way ahead” που διοργάνωσε το Ευρωπαϊκό Κέντρο για την Ανάπτυξη της Επαγγελματικής Κατάρτισης της Ευρωπαϊκής Ένωσης (CEDEFOP).

Το εργαστήριο επεξεργάστηκε και διαμόρφωσε τις προτεινόμενες κατευθύνσεις του σχεδίου εργασίας 2017-2020 για την ανάπτυξη της κατάρτισης στην Ευρωπαϊκή Ένωση. Στο εργαστήριο συμμετείχαν εκπρόσωποι φορέων κατάρτισης και διά βίου μάθησης από όλη την Ευρώπη.

cedefop-2016-group-photo

Στα πλαίσια της ενότητας του εργαστηρίου για την αξιοποίηση της εκπαιδευτικής τεχνολογίας στην κατάρτιση, ο υπάλληλος του ΚΕΚ ΠΠ, κ. Στέλιος Μυστακίδης, υπεύθυνος E-learning, παρουσίασε πρόταση του ΚΕΚ ΠΠ: τη σύσταση μιας ευρωπαϊκής κοινότητας πρακτικής (Community of Practice) ειδικών σε ζητήματα εκπαιδευτικής τεχνολογίας με αποστολή το διαμοιρασμό καλών πρακτικών εμπλουτισμού της ποιότητας μάθησης σε προγράμματα κατάρτισης με αξιοποίηση της τεχνολογίας.

Η πρόταση έτυχε θερμής υποδοχής και συμπεριλήφθηκε στα συμπεράσματα και στο σχέδιο εργασίας του CEDEFOP.

Από δεξιά προς τα αριστερά: Ο Διευθυντής του CEDEFOP, κ. James Calleja, το στέλεχος CEDEFOP και διοργανώτρια του Workshop κα. Τίνα Μπερτζελέτου, ο Καθηγητής ΕΑΠ, κ. Αχιλλέας Καμέας, ο Department Head for VET Institutions CEDEFOP κ. Λουκάς Ζαχείλας και ο υπεύθυνος E-learning ΚΕΚ ΠΠ, κ. Στέλιος Μυστακίδης

Χρήσιμοι Σύνδεσμοι: