Νέα Δράση: Επαγγελματική Κατάρτιση Εκπαιδευτών Μεικτής Μάθησης και Τηλεκπαίδευσης

Το ΚΕΚ του Πανεπιστημίου Πατρών διοργανώνει δράση με τίτλο Επαγγελματική Κατάρτιση Εκπαιδευτών Μεικτής Μάθησης και Τηλεκπαίδευσης (Blended Learning and E-learning Trainers Training). Σε αυτό το αλληλεπιδραστικό και βιωματικό πρόγραμμα μεικτής μάθησης, οι συμμετέχοντες/ουσες έχουν την ευκαιρία να κατανοήσουν και να εφαρμόσουν στην πράξη καλές πρακτικές και τεχνικές μεικτής μάθησης (blended learning) και τηλεκπαίδευσης (e-learning). Με την επιτυχή ολοκλήρωση του προγράμματος αυτού οι συμμετέχοντες/ουσες θα είναι σε θέση να

1. σχεδιάζουν αποτελεσματικά προγράμματα μεικτής μάθησης και αμιγώς εξ αποστάσεως εκπαίδευσης
  2. αναπτύσσουν εκπαιδευτικές δραστηριότητες και υλικό για εξ αποστάσεως εκπαίδευση
  3. διδάσκουν εξ αποστάσεως συνδυάζοντας αλληλεπιδραστικές τεχνικές διδασκαλίας για σύγχρονη και ασύγχρονη μάθηση.

Το πρόγραμμα απευθύνεται σε επαγγελματίες εκπαιδευτές ή εκπαιδευτικούς κάθε ειδικότητας και απόφοιτους διαφορετικών σχολών οι οποίοι/ες ενδιαφέρονται να συμμετάσχουν ενεργά σε προγράμματα μεικτής μάθησης, καθώς και να διδάσκουν εξ αποστάσεως.

Το πρόγραμμα έχει διάρκεια 150 ώρες σε 12 εβδομάδες. Η κατάρτιση πραγματοποιείται πλήρως εξ αποστάσεως και συνεπώς ενδιαφερόμενοι/ες μπορούν να συμμετάσχουν από όλη την Ελλάδα ή και το εξωτερικό.

Η επιτυχής παρακολούθηση του προγράμματος οδηγεί στην απονομή πιστοποιητικού εξειδίκευσης στην Ελληνική και Αγγλική γλώσσα, καθώς και προαιρετικά στην απόκτηση της διεθνώς αναγνωρισμένης επαγγελματικής πιστοποίησης “Postgraduate Diploma in e-Learning and Blended Learning” από το Βρετανικό Φορέα πιστοποίησης NCFE.

Αιτήσεις συμμετοχής υποβάλλονται ηλεκτρονικά.

Το κόστος συμμετοχής στη δράση είναι 400 € (ειδική προσφορά μέχρι 26/10/2016: 350 €)

Έναρξη νέου κύκλου: Φεβρουάριος 2017

Περισσότερες πληροφορίες παρέχονται στην κεντρική σελίδα της δράσης.