3ος Κύκλος Κατάρτισης Εκπαιδευτικών σε Θέματα Εκπαίδευσης Προσφύγων

Το Κέντρο Επαγγελματικής Κατάρτισης (ΚΕΚ ΠΠ) του Πανεπιστημίου Πατρών ενημερώνει ότι τον Οκτώβριο 2017 ξεκινάει ο 3ος κύκλος* του προγράμματος Κατάρτιση Εκπαιδευτικών σε Θέματα Εκπαίδευσης Προσφύγων (ΚΕΘΕΠ).

Το πρόγραμμα έχει συνολική διάρκεια 280 ώρες σε 12 εβδομάδες. Η διδασκαλία στηρίζεται σε ένα υβριδικό μοντέλο σύγχρονης και ασύγχρονης εξ αποστάσεως εκπαίδευσης.  Συνεπώς ενδιαφερόμενοι/ες μπορούν να συμμετάσχουν ισότιμα από όλη την Ελλάδα ή και το εξωτερικό.

Σκοπός του προγράμματος είναι η εξειδίκευση διδακτικού προσωπικού, το οποίο επιθυμεί να εργαστεί με πρόσφυγες, προκειμένου να είναι ενημερωμένο σχετικά με τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά τους και αφετέρου να μπορεί να ανταποκριθεί στις ιδιαίτερες εκπαιδευτικές ανάγκες τους. Ιδιαίτερα χρήσιμη είναι η εξοικείωση με τις μεθόδους διδασκαλίας της ελληνικής ως δεύτερης ή ξένης γλώσσας, καθώς και με τις διδακτικές πρακτικές σε πολυπολιτισμικό περιβάλλον.

Το πρόγραμμα απευθύνεται σε

1. εν ενεργεία εκπαιδευτικούς, μόνιμους ή αναπληρωτές, της Προσχολικής, Α’θμιας και Β’θμιας Εκπαίδευσης
  2. απόφοιτους ΑΕΙ και ΑΤΕΙ της ημεδαπής και της αλλοδαπής, οι οποίοι προτίθενται να ασχοληθούν με την εκπαίδευση ή είναι ήδη αδιόριστοι εκπαιδευτικοί ή θα ήθελαν να απασχοληθούν σε δομές παροχής κοινωνικής φροντίδας και μη κυβερνητικές οργανώσεις που ασχολούνται με τους πρόσφυγες.
  3. στελέχη της εκπαιδευτικής διοίκησης

Θεματικές Ενότητες

1. Η προσφυγική κρίση και τα χαρακτηριστικά των προσφύγων
  2. Διαπολιτισμική Εκπαίδευση – Ανθρώπινα Δικαιώματα
  3. Διδασκαλία της Ελληνικής ως δεύτερης ή ξένης γλώσσας (Δ/Ξ) Α’ μέρος
  4. Διδακτικές στρατηγικές για την διδασκαλία της Ελληνικής ως Δ/Ξ γλώσσας Β’ μέρος
  5. Διδακτικές στρατηγικές για την διδασκαλία της Ελληνικής ως Δ/Ξ γλώσσας Γ’ μέρος
  6. Σχεδιασμός και υλοποίηση διαπολιτισμικών εκπαιδευτικών προγραμμάτων
  7. Ισότητα ευκαιριών – Δυναμική της πολυπολιτισμικής τάξης
  8. Διαπολιτισμική Συμβουλευτική – ανάπτυξη της ψυχικής ανθεκτικότητας
  9. Εναλλακτικοί τρόποι διαπολιτισμικής επικοινωνίας – τέχνες

Αιτήσεις συμμετοχής υποβάλλονται ηλεκτρονικά.

Προθεσμία υποβολής αιτήσεων 3ου κύκλου: 6 Οκτωβρίου 2017

Αναλυτικές πληροφορίες παρέχονται στην κεντρική σελίδα του προγράμματος.

Περισσότερα νέα για προγράμματα Εκπαίδευσης Εκπαιδευτών και Εκπαιδευτικών υπάρχουν εδώ.

* Κάθε κύκλος αποτελεί νεώτερη, αναβαθμισμένη υλοποίηση του ίδιου προγράμματος