Χορηγός Επικοινωνίας Δράσης Ναυτιλιακών Σπουδών

Η Διεθνής Σύμβαση για τη ναυτική εργασία (Maritime Labour Convention, MLC) αποτελεί το κείμενο που ρυθμίζει τον τρόπο εργασίας , την ποιότητα ζωής, τις υποχρεώσεις και τα δικαιώματα των ναυτικών και των πλοιοκτητών καθώς και τον τρόπο και τις υποχρεώσεις εποπτείας του κάθε μέλους που την συνυπέγραψε. Το παρόν πρόγραμμα προσφέρει ένα συνδυασμό τόσο παρουσίασης και θεωρητικής ανάλυσης των πραγματικοτήτων που η σύμβαση παράγει όσο (και ίσως κυρίως) την δυνατότητα εργαλειοποίησης της γνώσης αυτής , την μεταφορά από την θεωρία στην πράξη.

Το πρόγραμμα στοχεύει, στο να εξειδικεύσει τους επιμορφούμενους στην πραγματικότητα που διαμορφώνει η MLC στην διαχείριση του προσωπικού του πλοίου, στα δικαιώματα των ναυτικών και στις υποχρεώσεις της πλοιοκτησίας. Ουσιαστικά στοχεύει να αναλύσει και να βοηθήσει στην πρακτική εφαρμογή της MLC.

Σε ποιους απευθύνεται – Δικαίωμα συμμετοχής

Το πρόγραμμα απευθύνεται σε φοιτητές και απόφοιτους σχολών Εμπορικής Ναυτιλίας, Ναυτιλιακών Σπουδών, Ναυπηγικής, Μηχανολογίας. καθώς και σε φοιτητές και απόφοιτους διαφόρων κλάδων που επιθυμούν να εισέλθουν στη Ναυτιλιακή Βιομηχανία, όπως οικονομολόγοι, Πολιτικοί Επιστήμονες, Κοινωνιολόγοι . Επίσης το πρόγραμμα απευθύνεται σε Αξιωματικούς του Ε.Ν. , Π.Ν., Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ..

Αίτηση για τη θεματική ενότητα μπορούν να κάνουν :

– απόφοιτοι ΑΕΙ και ΤΕΙ της ημεδαπής και της αλλοδαπής

– απόφοιτοι ΙΕΚ και Λυκείου με σημαντική εργασιακή εμπειρία

Εκπαιδευτές του προγράμματος

Ισίδωρος Παχουνδάκης

Τίτλος: Καθηγητής Κοινωνιολογίας, Σχολής Πλοιάρχων, Κέντρου Επιμορφώσεως Στελεχών Εμπορικού Ναυτικού

Στράτος Σπύρου

Τίτλος: Executive Director Department of Greece Institute of International Nautical Studies

Διάρκεια προγράμματος – κόστος και δήλωση συμμετοχής

Η διάρκεια της θεματικής ενότητας είναι 6 εβδομάδες. Οι ώρες που αντιστοιχούν στην επιτυχή ολοκλήρωση της θεματικής ενότητας είναι σαράντα οκτώ (48). Το κόστος φοίτησης είναι 220 ευρώ και η πληρωμή των διδάκτρων γίνεται με εφάπαξ καταβολή πριν την έναρξη των μαθημάτων.

Η κατάθεση των διδάκτρων γίνεται στο λογαριασμό της Επιτροπής Ερευνών του Πανεπιστημίου Πατρών ALPHA BANK 534002001000029 (IBAN GR11 0140 5340 5340 0200 1000 029) ενώ απαραίτητη είναι η αναγραφή του ΟΝΟΜ/ΝΥΜΟΥ του συμμετέχοντα και του κωδικού Ε580 στο πεδίο σχόλια του καταθετήριου.  Επιπλέον, οι ενδιαφερόμενοι που επιθυμούν να παρακολουθήσουν το πρόγραμμα καλούνται να συμπληρώσουν την αίτηση συμμετοχής. Οι εγγραφές είναι ανοικτές καθ’όλη τη διάρκεια του έτους.

Για τη διοικητική ολοκλήρωση της εγγραφής σας, στείλτε μας, τέλος, συμπληρωμένο το έντυπο Στοιχεία Δικαιούχου (αρχείο doc) σύμφωνα με τις παρακάτω οδηγίες:

1. Στείλτε μας συμπληρωμένο το συνημμένο, επεξεργάσιμο αρχείο word (doc) γράφοντας το ονοματεπώνυμο σας και στο όνομα αρχείου. Δηλαδή εάν το όνομά σας είναι Νίκος Παπαδόπουλος μετονομάστε το αρχείο σε «Στοιχεία Νίκος Παπαδόπουλος.doc«.
  2. Δεν χρειάζεται να συμπληρώσετε το πεδίο «Τραπεζικά Δεδομένα»
  3. Δεν χρειάζεται να υπογράψετε το έγγραφο.

Λεπτομερείς πληροφορίες για το συγκεκριμένο πρόγραμμα αναγράφονται στον πλήρη οδηγό σπουδών.